Course Content
Szerves Reakciók, +Képletmeghatározás /SZÁMOLÁS/
Ebben a topikban, a videó megtekintésével, elsajátíthatod a szerves vegyületek képletmeghatározásával járó Kémia érettségi számolás feladatok egy részét!
0/1
Atomszerkezet
Ebben a fejezetben, az atomok legalapvetőbb felépítését, az atomokat felépítő részecskék jellemzőit, valamint az atomok, ionok elektronszerkezetének jellemzésének módját ismerhetitek meg.
0/2
Periódusos rendszer
Ebben a fejezetben, a periódusos rendszerrel, a periódikusan változó tulajdonságokkal, valamint az ionok kialakulásával ismerkedhettek meg.
0/2
Molekulák kialakulása, térszerkezete
Ebben a fejezetben a molekulákkal kapcsolatos alapfogalmakat, kialakulásukat, valamint a kovalens kötéssel kapcsolatos alapfogalmakat ismerhetitek meg.
0/2
Komplex, és összetett ionok
Ebben a témakörben az egyszerű ionok után, az ionok további típusaival is megismerkedhetünk.
0/2
Anyagi halmazok csoportosítása
Ebben a témakörben az anyagi halmazokkal, valamint azok jellemzőit ismerhetjük meg.
0/2
Halmazállapotok
Ebben a témában a halmazállapotokat és azok jellemzőit, valamint a rácstípusokat ismerhetitek meg.
0/2
Oldatok
Ebben a témakörben az oldatokkal kapcsolatos alapfogalmakat, valamint az oldatok összetételének meghatározásához szükséges információkat közöljük.
0/2
Kémiai reakciók
Ebben a témában a kémiai reakciók lejátszódásának feltételeit, valamint thermokémiai, és reakciókinetikai alapokat ismerhettek meg.
0/2
Egyensúlyi reakciók
Ebben a fejezetben a kémiai reakciók irányának a lehetőségeiről tanulhatsz.
0/2
Elektrokémia
0/1
Általános Kémia, Fizikai Kémia

Összetett és komplex ionok 

 

 Az előző témákból, már tudjuk, hogy mik azok az ionok, illetve említettük is hogy hogyan tudjuk őket csoportosítani Felsorolás szintjén beszéltünk: egyszerű, összetett, valamint komplex ionokról. Az egyszerű ionokról, már lényegében tanultunk. Azok lesznek az egyszerű ionok, amelyek 1 féle atomból jöttek létre. Például a kloridion, valamint jodid ion is ilyen. 

 

 1.összetett ionok  

 

Az összetett ionok, több atomból jöttek létre, és szintén töltéssel rendelkeznek. Ugyanúgy lehetnek pozitív, és negatív töltésű részecskék is. Ilyenek pl. a bikarbonát ion, (HCO3-), ami hidrogén, szén, és oxigén atom megfelelő összekapcsolódásából alakult ki. Gyakori lehet Összetett ionoknál, hogy datív kötéssel kapcsolódnak össze az alkotó atomok.   Itt pár gyakoribb összetett ionkötés kialakítási képességéről is szót kell ejteni ugyanis ezeket tudni kell, illetve sokkal jobban járjuk járunk, ha így megjegyezzük mint hogyha elkezdjük a szerkezetüket elemezni. 

 A nitrát ion (NO3-): 1 db kötés tud kialakítani, például,  ha a salétromsavat nézzük, képlete: HNO3. Itt megfigyelhetjük, a nitrát Ion, egy hidrogénhez kapcsolódik hozzá, amiről tudjuk hogy egy kötést tud kialakítani. 

A szulfát ion (SO4(2-)), az kettő kötés tud kialakítani. 

A karbonát ion (CO3(2-)) szintén kettőt,  

 a foszfát (PO4(3-)) ion, azonban már hármat.  

Ha visszaemlékszünk az egyszerű ionokra, ott is a lehetséges kötés kialakításának a száma, megegyezett az adott ion töltésével, ez itt is megfigyelhető. 

 

  1. komplex ionok 

 

A komplex ionoknál, van egy központi atom, és ahhoz kapcsolódnak hozzá különböző ionok.  Tehát itt lényegében, egy összetettebb, komplexebb szerkezetről tudunk beszélni. A központi atomot, általában D mező fémeihez soroljuk, és ezek is lesznek a leggyakoribb komplex alkotók. Gyakori komplexion alkotó még, az ammónia. Amit érdemes megjegyezni: a központi atomhoz kapcsolódó ionokat, ligandumoknak is hívhatjuk. Az elnevezés fontos! A videóban is ismertetett egy speciális típusa a komplex ionoknak, amelyek az Aqua komplexek. Ezek esetén, a központi atomhoz, vízmolekulák fognak kapcsolódni.  

Fontos közös jellemzője az ionoknak, így a komplex ionoknak is az, hogy vízoldékonyak lesznek. Vagyis, bizonyos esetekben, ha komplex képződik, akkor az oldhatóság megváltozásával is jár. Ezt a klinikumban is felhasználják, ugyanis egyes nehézfém (D mező fém) mérgezés esetén, komplex képzőket alkalmaznak, ami a nehézfémet vízoldhatóvá teszi. A komplexnél, szintén érdemes megjegyezni, hogy jellegzetes színűek, amelyeket majd szervetlen kémián fogunk részletezni.  

Scroll to Top